Atrakcje

Muzeum Rybołóstwa

Będąc na Helu warto zobaczyć XV-wieczny kościół rybacki św. Piotra i Pawła, będący obecnie siedzibą Muzeum Rybołówstwa, ul. Bulwar Nadmorski 2 (tel. 750-552). W Muzeum obejrzeć można wystawę etnograficzną łodzi i sprzętów rybackich z rejonu Zatoki Gdańskiej oraz południowego wybrzeża Bałtyku. Ponadto w ramach ekspozycji tematycznych prezentowane są dzieje Bałtyku, flora i fauna, warsztat szkutniczy, dzieje Helu oraz wystawa malarstwa marynistycznego.

Latarnia morska

Ponad 21-metrowa dawna dzwonnica udostępniona jest obecnie jako punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama portów; wojskowego i rybackiego, Zatoki Gdańskiej i Helu. Wartość architektoniczną posiadają szachulcowe domy rybackie na ul. Wiejskiej oraz latarnia morska z roku 1942 o wysokości 41,5 m, udostępniona w sezonie dla zwiedzajacych (ul. Bałtycka 3).


Fokarium

W pobliżu latarni i plaży znajdują się stanowiska ogniowe z roku 1939. Interesującym obiektem jest niewielkie na razie fokarium przy stacji morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Znajduje się tam znaleziona na plaży foka. Poza sezonem żywiołowo reaguje na odwiedzających ją ludzi, usiłując wciągnąć ich do zabawy w rzucanie kawałków pociętego węża. Jeszcze w latach 30-tych i 40-tych foki oraz morświny (przypominają delfina) występowały masowo w wodach zatoki, a miejscowa ludność trudniła się ich połowem. Obecnie planowane jest odnowienie tych gatunków w oparciu o stację morską UG na Helu.





Muzeum Obrońców Helu

Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu jest kopalnią wiedzy historycznej o czasach minionych - choć tak bliskich sercom większości Polaków. Przez okres zimowy w formalnie nieczynnym Muzeum trwa cały czas wytężona praca nad nowymi ekspozycjami. Istniejące wystawy są przenoszone i rozbudowywane. Powstaje nieustannie wiele całkowicie nowych wystaw, planuje się tworzenie dalszych. Nowe wystawy znajdą swoje miejsce także w wieży kierowania ogniem. Działa już wystawa "Ciekawostki artyleryjskie", na ukończeniu są wystawy dotyczące Polskiej Floty we wrześniu 1939 roku oraz wystawa o Morskim Dywizjonie Lotniczym zilustrowana wspaniałymi modelami wodnosamolotów. Powstała nowa, bardzo ciekawa ekspozycja "medycyna w wojsku", znacznie rozbudowała się ekspozycja łączności. Pomieszczenia zostały zradiofonizowane, co pozwoli m.in. na stworzenie w Muzeum tła dźwiękowego.